środa, 19 marca 2014

Witajcie,
Dostałam kilka e-maili z pytaniem "jak zrobić dobre zdjęcie zwykłym aparatem cyfrowym" i czy mogła zrobić post na ten o to temat. Nie jestem zawodowym fotografem, ale podzielę się z wami podstawowymi informacjami, które mogą wam pomóc. Podstawowym elementem dobrego zdjęcia jest dobre oświetlenie, oraz wyczyszczenie swojego obiektywu by był on czysty. Robiąc zdjęcia aparatem cyfrowym można stworzyć na prawdę dobre zdjęcie i nie są do tego potrzebne drogie sprzęty. Każdy aparat ma tryb automatyczny który ułatwia sprawę osobą, które nie potrafią ustawić samodzielnie parametrów by zrobić zdjęcie. Jeśli znacie się na tych ustawieniach, możecie sami ustawić sobie wszystkie parametry tak by wasze zdjęcia wyglądały dobrze. Tryb automatyczny was wyręczy a efekt zdjęć będzie również dobry, jak przy samodzielnym ustawianiu. Należy się zastanowić co i jak chcemy fotografować, czy jest to osoba, natura,krajobrazy, portrety, bliskie ujęcia, zachody słońca czy też zawody sportowe. W aparacie są różne tryby, które są bardzo przydatne. 


Jeśli chcemy zrobić zdjęcia rodzinie, znajomym czy też innym osobą, należy pamiętać by ich uśmiechy i pozy były naturalne, tak by zdjęcia mogły spodobać się każdemu. Zdjęcia robione w trybie portret, skupi swoją ostrość na osobach ,które chcecie fotografować.

Robiąc zdjęcia z bliskiej odległości należy ustawić w aparacie tryb makro, zdjęcia bliskich ujęć takich jak kwiaty, owady, muszelki wyjdą wam ostre. Należy również pamiętać o tym, żeby nie zbliżyć za mocno obiektywu do obiektu który chcemy fotografować, ponieważ może nie uchwycić nam ostrości, którą chcemy osiągnąć. 
 


Każdy z was, na pewno lubi fotografować zachody słońca, możecie ustawić odpowiedni tryb który umożliwi osiągnąć cieplejsze kolory. 
   


W zależności jakie chcecie zrobić zdjęcie należy pamiętać o tym, by ustawić odpowiedni tryb, to samo się tyczy krajobrazów, zawodów sportowych, czy też innych obiektów które chcecie fotografować. Pamiętajcie o tym że zdjęcia robione pod słońce nie wychodzą dobrze, są ciemne i bez koloru, i nie do końca widać co na tych zdjęciach się znajduje, a jeśli chodzi o dodatkowe wspomaganie się fleszem, trzeba używać go wtedy kiedy oświetlenie tego wymaga :)
Mam nadzieje że trochę wam pomogłam.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia:) 


5 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia z Międzyzdrojów, zdjęcie zachodu słońca wywołuje u mnie wiele uśmiechu, bo kojarzy mi się z ludźmi, którzy mnożą się dziesiątkami by złapać jak najlepsze ujęcie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny post :) Planuję w niedalekiej przyszłości zainwestować w aparat i takie wskazówki na pewno się przydadzą :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia i bardzo ciekawy, i przydatny post! :)
  zapraszam
  http://prettybookm.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo ciekawy post!:) / u mnie konkurs, zapraszam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje wszystkim za każdy komentarz.
Jeżeli podoba się Tobie mój blog, zapraszam do obserwacji.
Odwdzięczę się tym samym.
Zapraszam ponownie :-)